Tineri Informati, Comunitate Protejata: Concluziile Campaniei de informare si prevenire antidrog NU#Droguri

Fundatia Judeteana pentru Tineret Gorj anunta finalizarea cu succes a proiectului „Promovarea unui Mediu Sigur si Sanatos in Randul Elevilor de Liceu prin intermediul educatiei si informarii” prin intermediul campaniei de informare si prevenire antidrog NU#Droguri. Aceasta campanie a reprezentat un efort sustinut si dedicat pentru a educa si sensibiliza comunitatea in legatura cu problemele legate de consumul de droguri, dar mai important, pentru a oferi alternative sanatoase tinerilor si adolescentilor. Scopul principal al acestei initiative a fost de a informa si preveni consumul de droguri in randul tinerilor, iar aceasta a fost realizata cu sprijinul comunitatii si al autoritatilor locale. Proiectul nostru a inclus o gama variata de initiative menite sa informeze si sa previna consumul de droguri in randul tinerilor si a comunitatii noastre.

Realizari-cheie ale Proiectului:

I. Platforma WebFJTG si Comunicate de Presa + Platforma Web „NU#Droguri”: · Website NU#Droguri: Accesibil la https://sites.google.com/view/nudrog . · Blog-ul WebNU#Droguri: Accesibil la https://antidrog2020.blogspot.com/ .

II. Promovarea pe Social Media NU#Droguri: · GRUP Facebook NU#Droguri: Accesibil la www.facebook.com/groups/FJTGorj . · Pagina Facebook NU#Droguri: Accesibila la www.facebook.com/CTgJiu . · Pagina LinkedIn NU#Droguri: Accesibila la www.linkedin.com/company/faradrog . · Chestionar Atitudinea Elevilor Referitoare la Droguri: Accesibil la https://forms.gle/wmFUVYCH2Y3C3rj38 . · Formular de Inregistrare pentru Evenimente si Sesiuni Informativ: Accesibil la https://forms.gle/PADmVHsCQfgCbSms9 . · Videoclipuri „Modalitati de a Renunta la Droguri”: Playlist-ul „NU#Droguri – Interviuri Utile Antidrog” este o resursa esentiala pentru informarea si prevenirea consumului de droguri printre tineri. www.youtube.com/playlist?list=PL0hMij_wSC2XXCAKKnZA977bB6TNYM1Li

III. Studiul „Perceptia si Opiniile TINERILOR cu privire la Consumul de Droguri”: https://forms.gle/wmFUVYCH2Y3C3rj38 Dezvaluie Provocari si Soluții in Municipiul Targu Jiu, Gorj

Principalele Constatari:

a. Actualitatea Problemei: · 29.3% dintre respondenți consideră consumul de droguri o problema actuala in Targu Jiu. · 34.1% cred ca problema s-a ameliorat, indicand posibile schimbari pozitive. · 36.6% nu au o opinie formata, subliniind nevoia de mai multe informatii si constientizare. b. Motivele Consumului: · 22% considera anturajul drept principalul factor de influența. · 16% mentioneaza dorinta de a trai experiente noi, indicand o motivatie aventuroasa. c. Sursa de Informare: · 54% obtin informatii despre droguri de la televizor. · 16% au aflat despre droguri in instituțiile educaționale. d. Tentatia Consumului: 92% dintre tineri resping ideea de a experimenta droguri, indicand o rezistenta semnificativa. e. Oferta de Droguri: 64% nu au fost expusi la oferte de droguri sau le-au refuzat. f. Cunostintele Despre Efectele Drogurilor: 70% sunt constienti de efectele negative ale drogurilor. g. Legislația și Drogurile: 69.4% doresc sa afle mai multe despre legislația privind consumul și traficul de droguri. h. Perceptia Consumatorului: 60% considera ca un consumator de droguri poate fi vazut atat ca victima, cat si ca infractor. i. Resurse de Prevenire: 46% cred ca exista instituții și centre de prevenire in orasul lor.

Recomandari pentru Actiune:

a. Campanii de Informare și Prevenție: Implementarea unor campanii in școli și universitati pentru a evidentia pericolele consumului de droguri. b. Parteneriate cu ONG-uri: Colaborarea cu organizații neguvernamentale pentru organizarea de workshop-uri și seminarii pe tema prevenirii consumului de droguri. c. Accesibilitate la Consiliere: Infintarea de centre de consiliere pentru tineri și familiile lor. d. Intensificarea Măsurilor Legale: Colaborarea stransa intre autoritati și forțele de ordine pentru monitorizarea și combaterea traficului de droguri.

Concluzii: Acest studiu ofera o imagine detaliata asupra percepțiilor tinerilor din Targu Jiu cu privire la consumul de droguri. Cu rezultatele și recomandarile obtinute, suntem determinati sa acționam in mod coordonat pentru a preveni și combate aceasta problema. Apelam la autoritatile locale sa adopte si sa implementeze masurile propuse pentru a asigura un mediu sanatos si sigur pentru tineri si comunitatea in ansamblu.

IV. Soluții Alternative Sănătoase la consumul de droguri: Am identificat soluții alternative sănătoase pentru tineri, cum ar fi: ·

Antreprenoriatul ca alternativă la droguri, în care tinerii sunt încurajați să-și canalizeze creativitatea și energia în dezvoltarea unei afaceri, contribuind astfel la comunitate și evitând tentațiile negative. Am dezvoltat un modul eLearning gratuit cu resurse care acoperă aspectele-cheie ale dezvoltării afacerilor, inclusiv surse de finanțare și idei de afaceri. Link  https://www.jurnalfinanciar.ro/avantajele-antreprenoriatului-ca-alternativa-la-droguri/

· Centrul de Tineret din Târgu-Jiu, un loc modern și sigur pentru tineri, oferind activități distractive, dezvoltarea abilităților și socializare. Aceasta este o inițiativă vitală în contextul programului „Capitala Tineretului din România 2023 Târgu Jiu #YOUthURL.” Am creat un centru de tineret modern în Târgu-Jiu, unde tinerii pot participa la activități distractive și educative. Acest centru oferă un mediu sigur pentru socializare și dezvoltarea abilităților. Link  https://www.youtube.com/watch?v=-UEVIv0ylx0

· Kit-ul „Chimia Fericirii Vs. Droguri” – O Cale Sănătoasă către Bucurie: Kit-ul, inclusiv Ghidul Practic COMPLET, MiniGhidul Practic, PLIANT-ul Practic și Prezentarea Practică, a fost dezvoltat cu succes. Rezultate obținute pentru Ghid Practic COMPLET Chimia Fericirii Vs. Droguri – O Cale Sănătoasă către Bucurie Link https://online.fliphtml5.com/jghhv/kjsy/#p=1

Cuprins: o Explorare detaliată a dopaminei și modalități naturale de stimulare a producției în creier. o Analiză a oxitocinei și modalități de promovare a producției acestui „hormon al iubirii.” o Ghid practic pentru creșterea nivelurilor de endorfine, contribuind la euforie și reducerea durerii. o Informații despre serotonină și modalități de menținere a nivelurilor într-un interval sănătos. o Comparație între efectele substanțelor chimice din droguri și ale neurotransmițătorilor din creier. o Detaliere a celor patru neurotransmițători cheie contribuind la starea de fericire. o Argumentare pentru alegerile sănătoase și evitarea consumului de droguri. o Sublinierea opțiunii pentru fericirea naturală și importanța acestei alegeri. o Explicarea resurselor interne ale creierului pentru fericire și alternativa la droguri. o Sublinierea potențialului creierului de a produce stări de euforie independent de substanțe chimice nocive. o Identificarea surselor naturale de euforie în viața de zi cu zi. o Argumentare pentru fericirea durabilă și autentică în opoziție cu efectele efemere și dăunătoare ale drogurilor.

Declarație de la Directorul Campaniei de informare și prevenire antidrog „NU#Droguri:

„Suntem încântați să vedem rezultatele pozitive ale eforturilor noastre în cadrul campaniei ‘NU#Droguri’. Educația și prevenirea sunt cheile construirii unui viitor sănătos pentru generațiile viitoare. Prin această campanie, am dorit să nu numai informăm, ci și să inspirăm tinerii să facă alegeri responsabile pentru propria lor sănătate și bunăstare. Ne-am concentrat pe crearea unui mediu sigur și de încredere pentru dialogul despre această problemă și suntem mândri de rezultatele obținute.” – Tomoniu Antonio

Viitorul Campaniei de informare și prevenire antidrog „NU#Droguri”:

Campania „NU#Droguri” nu se oprește aici. Ne angajăm să continuăm eforturile noastre prin dezvoltarea unor programe educaționale continue, colaborări extinse și extinderea platformei web pentru a asigura un suport constant comunității noastre.

Realizări și Recomandări pentru Viitor: ·

Dezvoltarea KIT-urilor practice NU#Drog & Chimia Fericirii Vs. Droguri reprezintă o adiție valoroasă și o sursă de informații esențiale pentru comunitate. · Continuarea Promovării: Se recomandă continuarea promovării KIT-urilor practice NU#Drog & Chimia Fericirii Vs. Droguri și a conținutului pe diverse platforme online. · Colaborări Extinse: Extinderea colaborărilor cu comunitatea pentru a crește gradul de conștientizare și impactul. · Evaluare Periodică: Este esențială evaluarea periodică a impactului materialelor informative & prevenire antidrog NU#Droguri și ajustarea strategiei în funcție de nevoile comunității.

Rezultate-cheie ale Proiectului:

Lansarea Campaniei și Participarea Comunității: Evenimentul de lansare a adunat 40 de participanți, inclusiv reprezentanți ai organizațiilor partenere, autorități locale și tineri.
Materialele informative & prevenire antidrog NU#Droguri distribuite au generat un dialog activ cu participanții. Kit-ul practic NU#Drog a inclus următoarele resurse:
Ghid Practic COMPLETe-learning pentru campanii de strângere de fonduri pentru prevenirea consumului de droguri Link  https://www.docdroid.net/rDAoEmV/ghid-elearning-fundraising-2023-cj-fjtg-pdf

Ghid Practic COMPLET antidrog pentru tineri: O viață sănătoasă și fericită este alegerea ta ! Link,  https://www.4shared.com/web/preview/pdf/c-vGJXfpjq  2 modele diferite de Ghiduri & Prezentări Practice AntiDrog, Afișe & Postere informative tematice NU#Drog Kit-ul „Chimia Fericirii Vs. Droguri” a inclus următoarele resurse: Ghid Practic COMPLET Chimia Fericirii Vs. Droguri – O Cale Sănătoasă către Bucurie, MiniGhid Practic, PLIANT Practic, Prezentare Practică Chimia Fericirii Vs. Droguri, Videoclipuri Chimia Fericirii Vs. Droguri Toate acestea au fost prezentate și distribuite participanților în mod direct si indirect online pe platforme de social media si pe Siturile de documente digitale: SlideShare, DocDroid, FlipHTML5, 4shared, SlideServe, edocr

Evenimente de Conștientizare în Școli: o 5 evenimente organizate în 3 școli au avut participarea a 200 de elevi, cu feedback pozitiv din partea profesorilor și părinților. o Activitățile educaționale și de informare au generat discuții valoroase în mediul școlar.
Despre Campania „NU#Droguri”:

Campania de informare și prevenire antidrog „NU#Droguri” a avut misiune principală prevenirea consumului de droguri și promovarea unui stil de viață sănătos printre tineri. Cu o abordare holistică, campania integrează educația, consilierea și sprijinul comunității pentru a aborda această problemă presantă și a construi un viitor mai luminos pentru tinerii noștri. Accesați link  https://sites.google.com/view/nudrogpentru mai multe informații.

Despre Proiect:

Proiectul „Promovarea unui Mediu Sigur și Sănătos în Rândul Elevilor de Liceu prin intermediul educației și informării – Campania de informare și prevenire antidrog NU#Droguri” a fost cofinanțat din bugetul Județului Gorj pe anul 2023 și implementat de către Fundația Județeană pentru Tineret Gorj în parteneriat cu Asociația „Dorna Tismana.”

Despre Fundația Județeană pentru Tineret GORJ: membră a Fundației Naționale pentru Tineret F.N.T., are ca misiune dezvoltarea și sprijinirea tinerilor din județul Gorj prin intermediul proiectelor, programelor și activităților destinate formării și educării lor. Ne concentrăm pe promovarea unui mediu sigur și sănătos pentru tineri și pe încurajarea lor de a se implica activ în comunitate și societate. Cu o echipă de profesioniști pasionați și tineri voluntari devotați, ne străduim să aducem schimbarea în viețile tinerilor și să construim un viitor mai luminos pentru toți.

Concluzie:

Campania de informare și prevenire antidrog „NU#Droguri” și-a atins obiectivele și a depășit așteptările, oferind comunității un set robust de instrumente și resurse informative & prevenire antidrog „NU#Droguri” pentru a lupta împotriva consumului de droguri.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

DATE DE CONTACT

Cuvinte cheie:

Alte articole de Tomoniu Antonio:

Platforma eLearning Fundraising & Business NetworkSt@rtUp: O Resursă pentru Tinerii Antreprenori
Asociatia "Dorna Tismana" si Fundatia Judeteana pentru Tineret Gorj (FJTG) anunta finalizarea cu succes a proiectului "Dezvoltarea si Promovarea Turismului Cultural din Gorj"
Finalizarea cu succes a proiectului "Promovarea unui Mediu Sigur si Sanatos in Randul Elevilor de Liceu prin intermediul educatiei si informarii" - Un Pas Important catre un Viitor Sanatos si Fericit.
Targu Jiu - Cu entuziasm si mandrie, echipa Clubului DTC "Descopera Gorjul" anunta oficial lansarea unei initiative palpitante, care vizeaza intensificarea si promovarea turismului cultural in judetul Gorj.
Acest articol explorează "Chimia Fericirii" în creierul uman, evidențiind rolul dopaminei, serotoninei, oxitocinei și endorfinelor în generarea stării de plăcere și fericire. Avertizează asupra riscurilor drogurilor și promovează alternative sănătoase